/Portals/0/EasyDNNRotator/437/News/aid177177Red Tulips Field_130968325275469424.jpg

چهارمین دوره مربیگری آموزش و مشاوره پیش از ازدواج در مرکز کاج

يكي از مهمترين تصميم هايي كه ما در طول زندگي خود مي گيريم انتخاب يك شريك زندگي است. ازدواج هنوز يك نهاد جهاني است كه در طول زمان هدف آن تغيير كرده...
چهارمین دوره مربیگری آموزش و مشاوره پیش از ازدواج در مرکز کاج
/Portals/0/EasyDNNRotator/437/News/aid2626Lago Di Braies Prags Italy_130968325654609645.jpg

دوره جامع تربیت درمانگر شناختی- رفتاری برای اختلال های اضطرابی و افسردگی

درمان شناختی- رفتاری نوعی سیستم روان‌درمانی مبتنی بر شواهد علمی، کوتاه‌مدت، تکلیف مدار، ساخت‌یافته، مشارکتی و مبتنی بر...
دوره جامع تربیت درمانگر شناختی- رفتاری برای اختلال های اضطرابی و افسردگی

کارگاه های آموزشی روانشناسی ویژه متخصصان

اخبار و رویدادهای علمی

دوره جامع موج سوم رفتاردرمانی (MCT, BA, CFT, ACT, FAP)

مدرسان: دکتر شهرام محمدخانی و علی فیضی

يکشنبه 26 ارديبهشت 1395/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (102)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 3/0
تگ ها:
دوره مربیگری آموزش مهارتهای زندگی در نیشابور با حضور جمعی از روانشناسان و مشاوران خراسان تشکیل شد.

دوره مربیگری آموزش مهارتهای زندگی در نیشابور با حضور جمعی از روانشناسان و مشاوران خراسان تشکیل شد.

دوره مربیگری آموزش مهارتهای زندگی در نیشابور با حضور جمعی از روانشناسان و مشاوران خراسان و با تدریس دکتر شهرام محمدخانی دانشیار روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی برگزار شد. در این دوره مهارتهای ارتباط موثر، جراتمندی و مدیریت استرسآموزش داده شد. 

شنبه 04 ارديبهشت 1395/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (107)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 2/0
تگ ها:

اعتمادبه‌نفس کودکان- بخش چهارم- بایدها و نبایدهای والدین در مسیر پرورش اعتمادبه‌نفس کودکان

پرستو امیری- دانشجوی دکتری تخصصی روانشناسی سلامت دانشگاه خوارزمی تهران

سه شنبه 10 فروردين 1395/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (134)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 1/0
تگ ها:
چاپ ششم کتاب مهارتهای زندگی زناشویی توسط مرکز مشاوره کاج منتشر شد

چاپ ششم کتاب مهارتهای زندگی زناشویی توسط مرکز مشاوره کاج منتشر شد

انتشار چاپ ششم کتاب مهارتهای زندگی زناشویی

مترجمان: دکتر شهرام محمدخانی، قدرت عابدی

چاپ ششم کتاب مهارتهای زندگی زناشویی منتشر شد. این کتاب توسط مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره کاج چاپ شده است و از این مرکز قابل تهیه است. علاقه مندان می توانند با مراجعه حضوری به مرکز مشاوره کاج یا با پرداخت کارت به کارت هزینه کتاب نسبت به خرید این کتاب اقدام نمایند.


آدرس مرکز کاج: امیرآباد شمالی، تقاطع شهید گمنام ، کوچه چهارم پلاک 10، طبقه 4 واحد 7

تلفن: 09109290067 -09391968302- 88356736-88357322

https://telegram.me/markazkajj

جمعه 21 اسفند 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (117)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: هیچ امتیازی موجود نیست

اعتمادبه‌نفس کودکان- بخش دوم

پرستو امیری- دانشجوی دکتری تخصصی روانشناسی سلامت دانشگاه خوارزمی

کسانی که اعتمادبه‌نفس پایینی دارند بیشتر دچار مشکلات اجتماعی می‌شوند، در مواجه با سختی‌ها خیلی زود ناامید می‌شوند، پشتکار کافی برای رسیدن به هدف ندارند و احتمال بروز مشکلات رفتاری و هیجانی در آن‌ها بیشتر است. بنابراین ارزش دارد که وقت و انرژی بگذاریم تا اعتمادبه‌نفس بچه‌ها تقویت شود. با فرزندمان صحبت کنیم تا جنبه‌هایی از خود را که کمتر می‌بیند پیدا کند و دیدگاه واقعی نسبت به جنبه‌های واقعی شخصیت خود داشته باشد. همچنین اگر دیدگاه ما کمال گرایانه و ایدئال گرایانه باشد مانند اینکه همیشه شاگرد اول باشد، از آنجا که انتظارات ما همیشه برآورده نمی‌شود خود واقعی او از خود ایدئال کمتر می‌شود و همین مسئله باعث کم شدن اعتمادبه‌نفس خواهد شد.

پنجشنبه 20 اسفند 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (183)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: هیچ امتیازی موجود نیست

اعتمادبه‌نفس کودکان- بخش سوم: اعتمادبه‌نفس چگونه شکل می‌گیرد؟

پرستو امیری- دانشجوی دکتری تخصصی روانشناسی سلامت دانشگاه خوارزمی

اعتمادبه‌نفس به‌تدریج از دوران کودکی در حدود ۳ تا ۵ سالگی شکل می‌گیرد (به عقیده برخی حتی در سنین پایین‌تر) و به اینکه دنیای پیرامون کودک چگونه است و والدین چطور با او رفتار می‌کنند بستگی دارددر این زمان واکنش‌های والدین و مراقبان در شکل‌گیری اعتمادبه‌نفس بسیار مهم و تأثیرگذار است، چراکه آن‌ها می‌توانند اعتمادبه‌نفس مثبت را تسهیل کنند.

چهارشنبه 19 اسفند 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (210)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 4/0

اعتماد به نفس کودکان- بخش اول

پرستو امیری -دانشجوی دکتری تخصصی روانشناسی سلامت دانشگاه خوارزمی

اگر از هر پدر ومادری در مورد آرزویش برای فرزندش بپرسید، جوابی که با احتمال بالا خواهید شنید این است که :"می خواهم فرزندم شاد باشد" بخش عمده ای از شاد بودن ، اعتماد به نفس است.

ما می خواهیم که کودکمان درباره خودش احساس خوبی داشته باشد.اما اعتماد به نفس به چه معناست؟اعتما د به نفس يعني ديدن خود به عنوان فردي توانا ،با کفايت ،دوست داشتني و منحصر به فرد . به تعبير ديگر اعتماد به نفس يعني آن احساس و شناختي که از توانايي ها و محدوديت هاي بيروني و دروني خود داريد. بنابراين وقتي که اعتماد به نفس و خود باوري خود را بر اساس آن که و آن چه، به راستي هستيد و نه بر اساس موفقيت ها و دستيابي ها يا شکست ها و ناکامي هاي خود بنا مي کنيد، چيزي را در خود خلق مي نماييد که هيچ کس و هيچ چيز ياراي گرفتنش را از شما نخواهد داشت . حال با توجه به مفاهيم بالا مي توان گفت که اعتماد به نفس واقعي همواره در درون خود شما توليد مي شود نه از بيرون.

سه شنبه 18 اسفند 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (225)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 3/0
RSS
12345

کانال ما در تلگرام

به کانال «زندگی سبز» کانال رسمی مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره کاج با مدیریت دکتر شهرام محمدخانی روانشناس بالینی بپیوندید و از مطالب و مقالات روانشناسی علمی و کاربردی ما بهره مند شوید.

https://telegram.me/markazkajj

 


مقاله های روانشناسی

نظریه ذهن آگاهی

نظریه ذهن آگاهی- دکتر شهرام محمدخانی- آرزو حیدریان

این رویکرد در دهه 1970 توسط کبات زین پس از تأسیس کلینیک کاهش استرس در مرکز پزشکی ماساچوست معرفی شد. در اواخر دهه 1980 و اوایل 1990 در اثر تلفیق رفتاردرمانی و شناخت درمانی رویکرد جدیدی به نام درمان شناختی-رفتاری CBT() به وجود آمد که تاکنون بیشترین یافته‌های مبتنی بر شواهد تجربی را در حوزه روان‌درمانی دارا است (ویلسون، استروشال، هیز 2003). در دهه‌ی 1990 مارک ویلیامز، جان تیزدیل و زیندل سیگال، روش MBSR را برای کمک به افرادی که از افسردگی رنج می‌بردند توسعه دادند.

دوشنبه 01 تير 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (5789)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 3/2

شکل‌گیری درمان‌های موج سوم در حیطه CBT: تغییر پارادایمی یا تحول تکاملی

دکتر شهرام محمدخانی (دانشیار روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی)

رویکردهای موسوم به اصطلاح موج سوم طیف گسترده‌ای از درمان‌ها را در برمی‌گیرد و فقط محدود به درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد، رفتاردرمانی دیالکتیک و روان‌درمانی تحلیلی کارکردی مورد اشاره نیست و خود این رویکردها در درون خودشان از حیث نظریه آسیب شناسی روانی، مکانیزم­های تغییر و راهبردهای مداخله­ای تفاوت های ظریفی دارند. در یک انتهای موج سومی­ هاACT  داریم که بر اساس نظریه چارچوب ارتباطی (RFT) استوار است و در انتهای دیگر MCT (فراشناخت درمانی) و EST (طرحواره درمانی هیجانی) و EFCT (شناخت درمانی هیجان مدار) و MBCT (شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی) را داریم که بر اساس مدل های نظری و فلسفی نسبتا متفاوتی استوار هستند. 

جمعه 12 تير 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (4019)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 3/2

درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش

دکتر شهرام محمدخانی (روانشناس بالینی)

درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش از این پیام مهم منشعب شده است «زمانی که شما چیزی خارج از کنترل خود را می‌پذیرید به اعمالی که می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهتر کند تعهد پیدا می‌کنید هدف این درمان کمک به افراد برای خلق کردن یک زندگی پرمعنا و پربار است در صورتی که به طور موثر به دست‌کاری و تغییر دردها و استرس‌هایی می‌پردازد که ناگزیر در زندگی واردشده‌اند.

پنجشنبه 04 تير 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (2900)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 1/0

اعتیاد به اینترنت: علائم، علل و پیامدها

دکتر شهرام محمدخانی (دانشیار روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی) علی عظیمی (دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی)

انقلاب الكترونيك، انفجار اطلاعات و انقلاب رایانه‌ای، تفاوت كمي و كيفي بسياري را در جهان نسبت به دو دهه پيش با خود به همراه آورده است و آن چيزي است که مارشال مك لوهان در يك عبارت خلاصه می‌کند: «تبديل جهان به يك دهكده جهاني!». بدين معني كه مردم نقاط مختلف در سراسر كشورهاي كره زمين به‌مثابه يك دهكده، امكان برقراري ارتباط با يكديگر و اطلاع از اخبار و رويدادهاي جهاني را دارند. يعني در موازات زندگي حقيقي مردم جهان، جهاني ديگر به وجود آمد كه می‌توان با عناويني همچون فضاي دوم يا فضاي مجازي از آن ياد كرد. در هر حال فضاي مجازي (سايبري)، قلمروي وسيع، بديع و بكر است كه فرصت‌ها، آسیب‌ها و محدودیت‌هایی دارد.

يکشنبه 01 شهريور 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (2237)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 2/5

اضطراب اجتماعی در کودکان و نوجوانان

دکتر شهرام محمدخانی (دانشیار روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی) آیدا مقصودی (دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی کودک)

عصری که ما در آن زندگی می‌کنیم، عصر اضطراب نامیده می‌شود. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی [1](WHO)، 400 میلیون نفر در جهان به اضطراب مبتلا هستند؛ این پدیده علت اولیه 6 تا 25 درصد از تمام مشکلات روانی محسوب می‌شود. اضطراب، حالت خلقی منفی با علائم جسمی و اندیشناکی نسبت به آینده است. مطالعه اضطراب مشکل است، زیرا با علائم پیچیده‌ای همچون حس ذهنی نگرانی، مجموعه‌ای از رفتارها و بی‌قراری، پریشانی و یا پاسخ‌های فیزیولوژیکی که در مغز آغاز می‌شود و بازتاب و انعکاس آن افزایش ضربان قلب و تنش ماهیچه‌ای است، همراه است (بارلو[2]، 2002).

سه شنبه 02 تير 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (1939)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 2/0

اضطراب اجتماعی چیست؟

درمان شناختی رفتاری اضطراب اجتماعی- دکتر شهرام محمدخانی- روانشناس بالینی

اضطراب اجتماعی مسئله‌ای قابل‌درمان است. مرکز مشاوره کاج یک برنامه گام‌به‌گام شناختی- رفتاری در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا با ماهیت اضطراب اجتماعی، اضطراب فراگیر و حمله وحشت‌زدگی آشنا شوید. در این برنامه نه‌تنها مهارت‌هایی را می‌آموزید که کنترل شما بر اضطراب را بهبود می‌بخشد، بلکه یاد می‌گیرید که درباره مضطرب به نظر رسیدن و ارزیابی شدن از سوی دیگران، نگرانی کمتری داشته باشید. یادگیری این مهارت‌ها نیازمند زمان و تلاش است. برای اینکه این مهارت‌ها مؤثر واقع شوند، لازم است به‌طور مستمر آن‌ها تمرین کنید. هر چه بیشتر تمرین کنید، بیشتر از برنامه سود می‌برید؛ اما احتمال دارد که بعد از رسیدن به آخرین برنامه حتی آخرین جلسه به‌طور کامل درمان نشوید. برای بهبودی کامل نیاز است که تمرینات را ادامه دهید. تحقیقات انجام‌شده در جهان، امکان موفقیت‌های بلندمدت را اثبات کرده است.

چهارشنبه 03 تير 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (1439)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 1/0

خشم: آسیب‌شناسی و روش های کنترل

دکتر شهرام محمدخانی (دانشیار روانشناس بالینی دانشگاه خوارزمی) تینا باباپور (دانشجوی ارشد روانشناسی بالینی)

خشم یکی از هیجان‌های پایه است که بعد از ترس تقریباً بیشترین مطالعات را در حوزه هیجان به خود اختصاص داده است. فلاسفه و روانشناسان نیز در مورد خشم تعارف متعددی ارائه کرده‌اند. خشم در دائرة‌المعارف روانشناسی و روانکاوی (ترجمه شکیباپور، 1369) این‌گونه تعریف‌شده است: «خشم یکی از هیجان‌های شدید انسان است که از حس صیانت نفس ریشه گرفته و حالتی است که در آن شخص به وضع تعرض درآمده و برای مقابله با عوامل تهدید آماده می‌شود». ارسطو خشم را تمایل شدید و آشکار فرد برای انتقام‌جویی در مقابل اهانتی که به وی شده است تعریف می‌کند (سولومون، 2000). سالیوان (1956، نقل از پلاچیک، 1980) خشم را یکی از روش‌های حل اضطراب می‌داند که هدفش تخریب، انهدام و یا عقب زدن منبع اضطراب است. والنتین (1941، نقل از پلاچیک، 1980) می‌گوید: خشم وقتی بروز می‌کند که مانعی در مقابل فعالیت‌ها و اهداف فرد به وجود آید.

دوشنبه 16 شهريور 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (1402)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 1/0
آیا کودکان افسرده می‌شوند؟

آیا کودکان افسرده می‌شوند؟

مصاحبه با دکتر شهرام محمدخانی دانشیار روانشناس بالینی و مدیر مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره کاج

تا چند سال پیش وقتی روانشناسان به والدین می‌گفتند که این‌ها علائم افسردگی هستند، با موضع‌گیری سختی مواجه می‌شدند زیرا اغلب افراد تصور می‌کردند که افسردگی بیماری بزرگ‌سالان است و کودکان افسرده نمی‌شوند زیرا کودکی دوران شادی و بی‌مسئولیتی است و چون توانایی قضاوت و پیش‌بینی آینده در کودکان هنوز شکل نگرفته بنابراین بعید است که کودکان بتوانند افسرده شوند؛ اما تحقیقات اخیر دانشمندان نشان داده که حتی کودک زیر 2 سال نیز ممکن است افسرده شود. در این راستا با دکتر شهرام محمدخانی دانشیار روانشناس بالینی دانشگاه خوارزمی و مدیر مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره کاج گفتگو کرده‌ایم.

شنبه 06 تير 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (1400)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 3/0
RSS
123456789

کتاب های روانشناسی و مشاوره

دات نت نیوک