برنامه‏ ریزی: پلی برای تغییر

سامان نونهال (دانشجوی دکتری روانشناسی سلامت دانشگاه خوارزمی) دکتر شهرام محمدخانی (دانشیار روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی)

برنامه‏ ریزی: پلی برای تغییر

سامان نونهال (دانشجوی دکتری روانشناسی سلامت دانشگاه خوارزمی)

دکتر شهرام محمدخانی (دانشیار روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی)

آکادمی روانشناسی کاج

https://telegram.me/markazkajj

 

حقوق معنوی محفوظ و ذکر منبع با کتاب‌شناسی زیر بلامانع است:

سامال نونهال، شهرام محمدخانی. (1395). برنامه ‏ریزی: پلی برای تغییر برگرفته در روز.... و سال .... از سایت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره کاج http://www.kajpcc.com  

مقدمه[1]

گفت‏وگو دربارۀ تغییر، هر روز خود به خود اتفاق می‏افتد. کارکرد اصلیِ زبان، در کنار انتقال اطلاعات، برانگیختن و تحت تأثیر قرار دادن رفتارِ یکدیگر است. با این حال، گفت‏وگوهای خاصی نیز دربارۀ تغییر وجود دارد که در یک طرف آن متخصص قرار دارد و در طرف دیگر، درمانجو (بیمار/ مراجع). متخصص ممکن است روان

يکشنبه 18 مهر 1395/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (31)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: هیچ امتیازی موجود نیست
يکشنبه 18 مهر 1395/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (27)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: هیچ امتیازی موجود نیست
تگ ها:

عوامل خطرساز و محافظت كننده فردي، خانوادگی و اجتماعی گرايش به مصرف مواد در دانشجويان

مرتضی جهان شاه لو، شهرام محمدخانی، حمید امیري ، آفاق فخاري، سپیده حسینی

چهارشنبه 17 شهريور 1395/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (110)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: هیچ امتیازی موجود نیست

شکل‌گیری درمان‌های موج سوم در حیطه CBT: تغییر پارادایمی یا تحول تکاملی

دکتر شهرام محمدخانی (دانشیار روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی)

رویکردهای موسوم به اصطلاح موج سوم طیف گسترده‌ای از درمان‌ها را در برمی‌گیرد و فقط محدود به درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد، رفتاردرمانی دیالکتیک و روان‌درمانی تحلیلی کارکردی مورد اشاره نیست و خود این رویکردها در درون خودشان از حیث نظریه آسیب شناسی روانی، مکانیزم­های تغییر و راهبردهای مداخله­ای تفاوت های ظریفی دارند. در یک انتهای موج سومی­ هاACT  داریم که بر اساس نظریه چارچوب ارتباطی (RFT) استوار است و در انتهای دیگر MCT (فراشناخت درمانی) و EST (طرحواره درمانی هیجانی) و EFCT (شناخت درمانی هیجان مدار) و MBCT (شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی) را داریم که بر اساس مدل های نظری و فلسفی نسبتا متفاوتی استوار هستند. 

جمعه 12 شهريور 1395/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (5632)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 3/0

اعتیاد به اینترنت: علائم، علل و پیامدها

دکتر شهرام محمدخانی (دانشیار روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی) علی عظیمی (دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی)

انقلاب الكترونيك، انفجار اطلاعات و انقلاب رایانه‌ای، تفاوت كمي و كيفي بسياري را در جهان نسبت به دو دهه پيش با خود به همراه آورده است و آن چيزي است که مارشال مك لوهان در يك عبارت خلاصه می‌کند: «تبديل جهان به يك دهكده جهاني!». بدين معني كه مردم نقاط مختلف در سراسر كشورهاي كره زمين به‌مثابه يك دهكده، امكان برقراري ارتباط با يكديگر و اطلاع از اخبار و رويدادهاي جهاني را دارند. يعني در موازات زندگي حقيقي مردم جهان، جهاني ديگر به وجود آمد كه می‌توان با عناويني همچون فضاي دوم يا فضاي مجازي از آن ياد كرد. در هر حال فضاي مجازي (سايبري)، قلمروي وسيع، بديع و بكر است كه فرصت‌ها، آسیب‌ها و محدودیت‌هایی دارد.

چهارشنبه 10 شهريور 1395/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (3613)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 2/4

اختلالات اضطرابی در کودکان

دکتر شهرام محمدخانی (دانشیار روانشناس بالینی دانشگاه خوارزمی) آیدا مقصودی (دانشجوی ارشد روانشناسی بالینی کودک)

در دوره‌هایی از رشد، تقریباً همه کودکان وقتی از مراقبین اصلی خود دور می‌شوند و یا وقتی غریبه‌ای را در کنار خود حس می‌کنند، اضطراب را تجربه می‌کنند. در حقیقت بروز اضطراب در سال‌های نوپایی کودک (18 تا 24 ماهگی) از دیدگاه رشدی امری عدی است. نوپایان اغلب در لحظه‌های جدایی از والدین گریه می‌کنند، به آن‌ها می‌چسبند و قشقرق راه می‌اندازند. اما برخی از کودکان، نشانه‌های اضطراب را فراتر از این مرحله ادامه می‌دهند. در این موقعیت است که جنبه آسیب‌شناسانه اختلال روی می‌نماید.

چهارشنبه 10 شهريور 1395/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (1623)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: هیچ امتیازی موجود نیست

اعتمادبه‌نفس کودکان- بخش سوم: اعتمادبه‌نفس چگونه شکل می‌گیرد؟

پرستو امیری- دانشجوی دکتری تخصصی روانشناسی سلامت دانشگاه خوارزمی

اعتمادبه‌نفس به‌تدریج از دوران کودکی در حدود ۳ تا ۵ سالگی شکل می‌گیرد (به عقیده برخی حتی در سنین پایین‌تر) و به اینکه دنیای پیرامون کودک چگونه است و والدین چطور با او رفتار می‌کنند بستگی دارددر این زمان واکنش‌های والدین و مراقبان در شکل‌گیری اعتمادبه‌نفس بسیار مهم و تأثیرگذار است، چراکه آن‌ها می‌توانند اعتمادبه‌نفس مثبت را تسهیل کنند.

شنبه 15 اسفند 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (511)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 4/0

سیر تکامل درمان شناختی- رفتاری: ظهور ذهن­ آگاهی و پذیرش روان‌شناختی

جیمز هربرت و ایوان فورمن (ترجمه: دکتر شهرام محمدخانی دانشیار روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی)

امروز، درمان شناختی-رفتاری (CBT) نیروی برجسته روان­درمانی در بیشتر جهان از جمله آمریکای شمالی، بریتانیا، اغلب اروپا و به‌طور روزافزونی آسیا و آمریکای لاتین است. توسعه و گسترش CBTنتیجه هم‌آمیزی چندین عامل است. اولین آن‌ها افزایش تمرکز بر شیوه مبتنی بر شواهد و مسئولیت‌پذیری در ارائه خدمات سلامت رفتاری است (بکر[1]، مک فال[2] و شوهام[3]، 2009). در طول تاریخ، CBT با دیدگاه علمی در مطالعه آسیب­ شناسی و درمان آن عجین شده است. صدها مطالعه، نظریه ­های گوناگون شناختی-رفتاری در زمینه آسیب­ شناسی و اثربخشی مداخلات CBT را ارزیابی کرده­ اند. این پیشینه علمی 


جمعه 30 بهمن 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (913)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 3/0

اختلال شخصیت خودشیفته: آسیب شناسی روانی و درمان

دکتر شهرام محمدخانی (دانشیار روانشناسی بالینی) ارسطو میرانی (دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی)

اختلال شخصیت خودشیفته یکی از چهار اختلال شخصیت گروه دوم (B) از اختلالات شخصیت است که برای اولین بار در ویراست سوم راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی گنجانده شد. پیش‌ازاین در طبقه‌بندی بین ­المللی اختلالات (ICD) نیز این اختلال مطرح نشده بود. ظاهراً استفاده وسیع درمانگران سنت روان­پویشی از عنوان شخصیت خودشیفته عامل مهمی در گنجاندن این اختلال در ویراست سوم راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی بود. جالب آنجاست که ملاک­های تشخیصی این اختلال موردپذیرش اکثریت درمانگران و پژوهشگران قرار گرفت و به همین دلیل این ملاک­ها در ویراست­های بعدی راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی تغییر چندانی نکرده‌اند.

جمعه 23 بهمن 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (1143)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 4/0

سندرم روده تحریک پذیر(IBS): عوامل شناختی مرتبط با شروع، تداوم و درمان

بهزاد سلمانی (دانشجوی دکتری سلامت دانشگاه خوارزمی) دکتر شهرام محمدخانی (دانشیار روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی)

سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر دارای چهار نشانه‌ی اصلی است که شامل این موارد می‌شود: درد در ناحیه شکم، اسهال، یبوست و نفخ. نشانه‌های دیگری که به‌طور فراوان در IBS دیده می‌شود نیز شامل افزایش باد معده، استفراغ و آروغ زدن است. این نشانه‌ها درشدت و فراوانی از شخصی به شخص دیگر و در یک فرد خاص در روزهای مختلف و از ماهی به ماهی دیگر می‌تواند متفاوت باشد. اینکه فرد مبتلا به IBS نمی‌داند که روز بعد دقیقاً با چه نشانه‌هایی سروکار دارد، جزی از ماهیت آشفته کننده این بیماری است....

جمعه 23 بهمن 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (853)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 4/0

نقش مصاحبه انگیزشی در درمان اختلال­های مصرف مواد

محّمدرضا نیک­فرجام (دانشجوی دکتری روانشناسی سلامت دانشگاه خوارزمی) دکتر شهرام محمدخانی (دانشیار روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی)

مصاحبه انگیزشی به عنوان رویکردی شواهدمحور به مراجعان کمک می­کند تا ابهام و دوسوگرایی خود را در مورد تغییر مرتفع نمایند. مجموعه ­ای از شواهد پژوهشی بیانگر کارآمدی مصاحبه انگیزشی در وارد کردن مراجعان به فرآیند درمان و نگه داشتن آن­ها در موقعیت­های مختلف درمانی است. در این مقاله توصیفی، مولفه ­های اصلی این مصاحبه و نحوه کاربرد آن در درمان اختلال­های مصرف مواد با تاکید بر پژوهش­های انجام گرفته مطرح خواهند شد.

سه شنبه 20 بهمن 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (794)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 2/5

نگرانی در اختلال اضطراب فراگیر

محسن سنایی نسب (کارشناس ارشد روانشناسی بالینی) دکتر شهرام محمدخانی (دانشیار روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی)

اضطراب واکنشی بهنجار و سالم است. اضطراب به عنوان مجموعه‌ای از تغییرات بدنی و شیوه‌­ی تفکر و رفتار اطلاق می شود که ما را قادر می‌کند تا با تهدیدها و خطرات رویارو بشویم؛ تغییراتی که اگر مجبور باشیم سریع پاسخ بدهیم می‌توانند بسیار سودمند باشند (واحد تحقیقات بالینی در مورد اضطراب، بیمارستان وینسنت، 1999). نگرانی در هر شرایطی با انسان است. کدام‌یک از ما در مورد بعضی از تکالیف مهمی که با آن روبرو بوده­ایم، نگران نشده یا در مورد موقعیت تهدیدآمیز یا منفی در آینده آشفته نشده ­ایم؟

دوشنبه 19 بهمن 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (1121)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 3/0

آیا مدل شناختی براي کودکان قابل‌استفاده است؟

دکتر شهرام محمدخانی (عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی تهران)

مطالعات صورت گرفته طی دهۀ گذشته نشان داده است که شناخت­های خاصی با اختلالات خلقی مشخص از جمله اختلالات اضطرابی (بارت و همکاران، 1996ب)، افسردگی (آبلا و همکاران، 2002) و اختلال سلوک (کریک و داگ، 1994) در کودکان مرتبط هستند كه به طور گسترده‌اي منعکس‌کننده‌ی الگوهای شناختی مشخص شده در جمعیت‌هاي بزرگ‌سال هستند. براي مثال، نوجوانان مبتلا به اختلال وسواسی- اجباری در مقايسه با نوجوانان (18- 11 ساله) مبتلا به ساير اختلالات اضطرابی یا شرکت‌کنندگان غير مضطرب، باورهای مسئولیت افراطی، آمیختگی فکر- عمل بیش از حد (این عقیده که داشتن افکاری درباره­ی وقوع چیزهای بد، احتمال رخداد آن‌ها را افزایش می­دهد) و نگرانی بيشتري دربارۀ اشتباهات داشتند (لیبی و همکاران، 2004).

شنبه 17 بهمن 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (457)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: هیچ امتیازی موجود نیست

خوش‌بینی از فرد در برابر تأثیرات منفی استرس محافظت می‌کند

پرستو امیری (دانشجوی دکتری تخصصی روانشناسی سلامت- دانشگاه خوارزمی)

سلیگمن پژوهشگر برجسته‌ی خوش‌بینی می‌گوید: خوش‌بین‌ها انتظار پیامد مثبت را دارند؛ و مسائل را قابل برطرف شدن و ویژه‌ی یک موقعیت و ناشی از شرایط یا دیگر افراد تفسیر می‌کنند. آن‌ها به‌خصوص رویدادهای ناگوار را زودگذر و استثنایی می‌دانند نه دائمی و کلی. از طرفی بدبین‌ها رویدادهای منفی و ناگوار را بادوام، کلی، یکپارچه و معلول عوامل درونی (مثل ناتوانی و بی‌عرضگی) توصیف می‌کنند.

جمعه 16 بهمن 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (357)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 4/0
تگ ها:

مدل‌های سلامت

پرستو امیری- دانشجوی دکتری روانشناسی سلامت- دانشگاه خوارزمی تهران

حتماً شما هم با افرادی برخورد کرده‌اید که با وجود آگاه بودن از خطرات و عواقب رفتارهای مغایر سلامت باز هم به انجام آن رفتارها اصرار دارند. شاید خود شما هم  بارها سعی کرده‌اید چنین رفتارهایی را ترک کنید اما موفق به انجام آن‌ها نشده‌اید. رفتارهایی مانند سیگار کشیدن، پرخوری کردن و یا رژیم غذایی نامناسب و ...

در این مقاله ما به بررسی علل این رفتارها از منظر سه «مدل سلامت» می‌پردازیم. مدل‌های سلامت سعی دارند علل زیر بنایی رفتارهای سالم و ناسالم را مشخص و تبیین کنند که چرا برخی افراد رفتارهای ناسالم بیشتری انجام می‌دهند.

دوشنبه 05 بهمن 1394/نویسنده: مدیر سایت/تعداد مشاهده (388)/نظرات (0)/ امتیاز مطلب: 5/0
تگ ها:
RSS
123
دات نت نیوک